Jak na to

Jak na to (7)

Zase jeden článek ve skluzu. Prostě nestíhám, ale od dalšího článku to berte, že ne vždy musí být článek aktuální podle data zveřejnění. Jednoduše až na to budu mít čas, tak to napíšu... wink

 

Tak už je na pracovní podložce, rozebrat - je to velmi jednoduché, jen roztáhnout boky karosérie a vypadne.

Kupodivu konektor je tentokrát normálně přístupný shora, což u "motoráků" od MTB není běžné, tam je plošný spoj většinou naopak a konektor je pořádně špatně přístupný. Koupil jsem si jeden ze dvou mých oblíbených dekodérů - Lenz (konektor je Plux22). Šup tam s ním - hm, je nějaký volný undecided, rychle na koleje a nic! Jo, jo, opakuje se problém který jsem popisoval u Brejlovce 750 712 ČD / MTB 750712.  Dekodér je natolik volný, že prostě nefunguje. Měl jsem doma i dekodér Lais, tak jsem je přehodil - to samé. Tady se mi ale podařilo, že po vložení klínu, začal fungovat (stejně jako u Brejlovce).

No jo, ale pak nesedí pořádně kapota světla špatně svítí. Znovu jsem jej rozebral a tím jak jsem by nasr naštvaný, tak jsem celou silou na dekodér bez klínu přitlačil až v něm prasklo. Prvně jsem myslel, že jsem zlomil plošný spoj. A nakonec ne a navíc dekodér sedí, pevně drží a funguje! Nedalo mi to a dekodér Lais jsem vyměnil zpátky za Lenz a udělal to samé, ale nic. Tady by jsem asi ten plošný spoj opravdu zlomil. Opět tedy Lais, plná síla, lup a jede to. Zkusím tedy, až budu mít čas udělat to samé v Brejlovci, jestli to také nepomůže a klín budu moct vyhodit.

Tak sestaveno zpátky dohromady a pustil jsem se do montáže krátkého spřáhla. Teď jsem zjistil, co mi pořád cvakalo, když jsem testoval dekodér, při jízdě v obloucích. Podvozek se zachytává o kapotu (nevím jestli to bude na fotce dobře vidět).

Nejdřív jsem si myslel, jestli jsem nenasadil kapotu naopak, ale ne jinak být nemůže. No jo MTB nikdy nezklame... Úprava bude nutná!

Jo a tady jsou ta namontovaná krátká spřáhla.

Jako vždy video z testovací jízdy očekávejte později.


 

Dárek jsem dostal nádherný, ale teď je nutné lokomotivu přizpůsobit na mé kolejiště. Je analogová a já mám digitální. Tak opět montáž dekodéru.

Rozebrání je opět velmi jednoduché, stejné jako u nedávného Sergeje. Tedy jen roztáhnout karoserii a pojez "vysypat". Oproti 810, která dosud byla jedinou lokomotivou od MTB, je přístup k dekodéru jednoduchý a přehledný.

Tím, ale chvála MTB končí! Opět jako u 810 analogová propojka drží jako přivařená. Po opravdu silném tahu konečně vyskakuje.

Opět je tady konektor  NEM 658 Plux22.

Zvolil jsem tady můj osvědčený dekodér SILVER+ Plux22 / LENZ 10322

No a jak analogová propojka držela neuvěřitelnou silou, tak dekodér v konektoru nedrží vůbec! Lokomotiva na programovací koleji vůbec nereaguje. Tak co s tím? Nejdřív vyzkouším, jestli je chyba v konektoru lokomotivy nebo v dekodéru. Beru tedy Sergeje, který má asi nejjednodušší sundávání karoserie a půjčuji si dekodér od něj. Je to téměř to samé, ale po pohybu s konektorem jsou náznaky "oživení" lokomotivy. Po několika pokusech jak vychýlit konektor nacházím polohu, kde lokomotiva normálně funguje. Z plastové proložky, která vzniká při 3D tisku vyrábím pružný segment, který udržuje dekodér v provozním stavu.

Konečně lokomotiva jezdí jak má!

Složit jednoduchým zacvaknutím karoserie a jedeme! Teď ještě co bude s dekodérem, který jsem původně koupil do této lokomotivy. Dávám jej tedy do Sergeje (PIKO) ze kterého jsem pro tuto lokomotivu dekodér vzal. No podívejme! Sedí v konektoru jak má, Sergej bez problémů jezdí! Takže jednoznačně chyba v konektoru od MTB!

První jízda po složení musel proběhnout jedině na můj nový vytisknutý most! Testovací jízda nás teprve čeká.

 


 

Tak a teď jak jsem instaloval dekodér do laminátky.

 

Tak tady opět poznávám PIKO! To není jako u Sergeje roztáhnout karoserii a je to! Opět zřejmě soutěžili o to kdo namontuje nejmenší šroubek a nejvíce jej dotáhne. Předem upozorňuji, že pokud nemáte opravdu kvalitní mikro šroubováky, tak s tím ani nezačínejte. Šroubky najdete v dirkách - viz šipky na fotkách níže. Tedy najdete, spíš tušíte, že tam jsou. Není je ani vidět jak jsou hluboko. Ty šroubky jsou dva.

Tak kapota je konečně dole. 

Opět vytáhnout analogovou propojku, konektor je stejný jako u Sergeje, tedy NEM 658 Plux22

Použil jsem i stejný dekodér SILVER+ Plux22 / LENZ 10322

Složení, je stejné jako rozebrání jen opačný postup. Až na povolení šroubků je vše velmi jednoduché.


 

Už jsem se nemohl dočkat až se mé dvě nové lokomotivy rozjedou po kolejích 2R Železnice. Rychle namontovat dekodéry a jedem!

Tak nejdřív Sergej.

Jak jsem tedy šel na to.

Nejdřív sundat karoserii. Kupodivu na to, že to je PIKO, tak je to velmi jednoduché. Stačí na bocích roztáhnou karoserii, je k tomu třeba jen mít dlouhé nehty,šroubová nebo obyčejná párátka.

Najít analogovou propojku není problém, tu je nutné vytáhnout.

Takto vypadá volný DCC konektor  NEM 658 Plux22.

Do něj se připojí dekodér. Já jsem použil SILVER+ Plux22 / LENZ 10322

Vše je zapojeno

Teď již stačí jen nasadit zpátky kapotu malou silou dotlačit až zacvakne a je to. Může vyjet na zkušební jízdu!


 

neděle, 06 červen 2021 05:16

T669 - montáž dekodéru

Napsal(a)

Tak se mi teď chvíli daří dohánět skluz v předělávkách lokomotiv, na řadu přišel "Čmelák" T669.

Předem upozorňuji, že k rozebrání a složení lokomotivy je nutný hodně kvalitní miniaturní šroubovák. PIKO asi soutěží kdo do lokomotivy namontuje nejmenší šroubky. Paradoxně šroubky nelze povolit ani šroubovákem, který PIKO prodává ve svém e-shopu. Nakonec jsem hodně dobré šroubováky za rozumnou cenu sehnal v jedno Anglickém e-shopu. Rozumnou cenou myslím 10x levnější než u nás.

Postupoval jsem podle návodu. Nejdřív jsem sundal kryt naohoře na kapotě.

 

odšrouboval šroubek

Odšrouboval dva šroubky v podvozku

Sejmul kabinu strojvedoucího a následně celou kapotu

Vyjmul analogovou propojku a instaloval dekodér. Já jsem použil Lenz 10322-01 (Silver+PluX22)

No a montáž to samé v opačném pořadí.


 

Návod níže není můj, ten mi dal jeden ochotný člen ve skupině modelářů na Facebooku. Bohužel již nemůžu najít jeho jméno aby jsem ho mohl zveřejnit.
 
Pokusím se to popsat, ale vyžaduje to trochu (spíš ale více) šikovnosti. Mezi podvozek a vůz zasunout nějaké páčidlo, třeba menší plochý šroubováček, lehce páčit přes hranu vozu směrem nahoru (jakoby se snažit podvozek nadzvihnout) a pak druhým šroubováčkem, opět plochým, zasunout až na doraz postupně do těch čtvtkruhových otvorů, v tom.kruhovém středu, nejdříve do toho blíže vám a zapáčit směrem od sebe. Vycvakne se jedna západka, podvozek mírně povolí a pak totéž v druhém.otvoru a tam páčit obráceně, směrem k sobě. Tím by měl podvozek povolit. Rozhodně nic nedělat velkou silou, o sílu tu nejde. Spíše při tom páčení v otvorech pohupovat lehce podvozkem. Jen je potřeba říct, že máme jen dvě ruce, někdy by jsme potřebovali aspoň tři. Šikovnější nemusí použít první šroubovák, ale dokáže podvozek jakoby prsty podebrat a odtlačovat jej jen rukou. Je to citlivější a je lépe v ruce cítit okamžik povolení západky podvozku v rámu vozu.
Koukám, že je tady každý chytrý, ale aby poradil, to ne 😉

Oprava uvolněného ozubeného kolečka motorku u parní lokomotivy Fleischmann - 4170 - BR 01 DB. Lokomotivu jsem koupil jako neježděnou, vitrínovou v Nizozemí. Vzhledově tak opravdu vypadá, ale proč tedy po hodině ježdění došlo k této závadě? Má ještě jeden problém a to ztvrdlé bandáže, což by tomu nasvědčovalo, že nejezdila. Jsou totiž viditelně neježděné, ale ztvrdlé. Když ale teď po opravě je zařazena do normálního provozu, tak se stav bandáží zlepšuje, jakoby měknou a přestávají prokluzovat.