Řízení počítačem (4)
Digitalizace lokomotivy řady 372 ČD CARGO / ROCO 71225
Napsal(a) Super UserDorazil k této lokomotivě objednaný dekodér. Poprvé jsem objednal dekodér Lais Plux22. K tomuto rozhodnutí jsem přistoupil, jelikož jsem již jednou koupil dekodér této značky, ale s jinými parametry a jsem s ním maximálně spokojený a to mně vyšel téměř na poloviční cenu jak dekodéry Lenz, které jsem dosud hlavně nakupoval.
Když mi přišla lokomotiva, tak jsem ji narychlo vybalil, postavil na násep, vyfotil a tam tak čekala až přijde dekodér. První překvapení nastalo, když jsem ji z náspu vzal, že budu dekodér instalovat. Co to nevidím? Jedna mřížka na střeše je stříbrná, druhá modrá!
Okamžitě ji pořádně prohlížím a vidím, že ta stříbrná je velmi tenká a přidaná na té modré. Tak si říkám, poslali mi zmetek... Napsal jsem mail do e-shopu IT Vlaky kde jsem ji koupil. Okamžitě mi přišla odpověď i když to bylo po pracovní době, že se na to na prodejně podívají jak to mají další lokomotivy a případně mi mřížku pošlou. Opravdu mi pak přišla odpověď, ale ta, že to tak mají všechny, které v obchodě mají a že to tak má být, jelikož to má i skutečná lokomotiva podle které to dělali. Odeslali mi odkaz na fotky a je tomu skutečně tak. Tady jsou ty odkazy:
http://www.strojvedouciplzen.cz/index.php?page=fotografie&id=15503
https://trainweb.cz/?search=372+007
No nic, tak to se mi tedy moc nelíbí, takhle každá jiná, ale co se dá dělat... Chvilku jsem uvažoval, že si tu mřížku vytisknu, k čemuž nakonec taky došlo.
Ale nedalo mi to a nechal jsem to tak jak to bylo vyrobeno. Mřížka tedy teď leží bez využití. Když si vzpomenu jaké to bylo ji vytvořit v 3D programu ! Není sice úplně 100% totožná, ale pokud by si někdo lokomotivu nevzal do ruky, tak by ani na ten rozdíl snad nepřišel.
Pak další překvapení. Sundat kapotu nebyl vůbec problém. Pojezd z ní doslova vypadl. Jenom velmi málo držela. Namontovat dekodér nebyl žádný problém, vše sedělo. Teď nasadit kapotu zpátky, šlo to lehce, ale kapota jakoby pořádně neseděla a na pojezdu se doslova pohybovala. No nic ale nasazena byla. Naprogramovat číslo lokomotivy (32) a jede se! Jo jede, ale nesvítí. Tak si říkám problém s dekodérem. Sundám kapotu postavím na koleje a ejhle svítí! Po pár pokusech jsem zjistil, že tím jak ta kapota špatně sedí, tak se světlo nepřenáší do reflektorů. Bylo tedy nutné si s tím opravdu pohrát aby svítila jak má. Tedy alespoň základní světelné funkce, tedy bílá do předu, červena zadní. Pak jsem zjistil, že lokomotiva má spoustu dalších světelných funkcí, třeba i osvětlení strojovny. Bohužel to dekodér Lais nemá naprogramováno. Vyzkoušel jsem dekodér Lenz z jiné lokomotivy a tam to všechno nastaveno je. Teď je tedy přede mnou rozhodnutí. Mám si koupit do ní dekodér Lenz a Lais nechat do jiné lokomotivy s míň funkcemi? Nebo využít výzvu a funkce naprogramovat? Zatím se přikláním k variantě naprogramování, bohužel zatím na to není čas, uvidíme jak to nakonec dopadne.
No a ještě k tomu, že ta kapota zrovna dobře nesedí. Díval jsem se na YouTube na video, kde někdo tuto lokomotivu ozvučuje a při rozebírání mu vypadla úplně stejně jako mi. Takže to asi nebude problém jen tohoto jednoho kusu...
Tak co nevidět se můžete těšit na video ze zkušební jízdy, bohužel tam ještě bude jen základní osvětlení. No a třeba se časem dočkáte článku jak jsem programoval jednotlivá CV lokomotivy.
Rozhodl jsem se, že budu vláčky řídit počítačem. Nejprve jsem začal hledat na internetu jakým způsobem je to možné. No vida! Nebude to sice úplně jednoduché, ale zase až tak těžké, že bych to nezvládla snad ne. No momentálně o této mé myšlence začínám pochybovat! Asi to bude hodně, hodně těžké! V žádném případě se ale nevzdám a budu popisovat mé úspěchy i neúspěchy. Třeba tím i pomohu dalším takovým šílencům pustit se do toho bez sebemenších znalostí! Vím, že si teď někdo řekne: "Vždyť to není problém". Ano určitě takoví lidé jsou co to zvládají bez problému a budu rád, když mi někdo z nich poradí. Musím ale upozornit, že minulé vláčky jsem měl analogové a bylo to před 40 roky. Troufnu si říct, že s analogem bych problém asi neměl, ale o digitálu nevím až na to, že existuje vůbec nic...
Tak tedy začínám. Vím, že k tomu musím mít centrálu, která je s počítačem schopna komunikovat. Začínám tedy hledat, která by pro mně byla nejvhodnější. Mezitím na zahraničním aukčním portálu narážím na aukci se spoustou různých dekodérů. Vím, že dekodéry, budu potřebovat, proto se do aukce připojuji a vyhrávám za hodně slušnou cenu. Jedná se o dekodéry zpětného hlášení a smyčky značky Lenz. Ve své neznalosti kupuji Univerzální výhybkový dekodér WD10 / KUEHN 87010 a snímač obsazení koleje -LB101 / LENZ 11210. Také dva motorické přestavníky MP5 pro výhybky 2 kontakty / MTB. Konečně jsem si vybral i centrálu - TCS od firmy Zavavov. V souvislosti s vyhledáváním nejvhodnější centrály pro provoz s počítačem na internetu stále na mně vyskakovala, neustále jsem četl kladná hodnocení, tak proč nekoupit... Objednáno centrála je doma, jen připojit a ...
A více v další části.
Tak to je ona!
Nevypadá vůbec špatně! Je na ní sice vidět tak trochu "neprofesionální" vzhled a to i u balení. Vše je na ni velmi jednoduché. V této době mám jen svou "opravnu". Jsou to dvě asi 1.5 m dlouhé koleje s jednou výhybkou. Na ni pouze testuji lokomotivy, které jsem koupil. Tak připojeno a jedeme. K ovládání zatím používán mobilní telefon s aplikací. Aplikace je přehledná a nastavení lokomotivy není problém ani pro úplné začátečníky. Super, tak připojit k počítači. Protože opravna je u mého psacího stolu, instaluji program RocRail do počítače, který tam mám. Přečetl jsem návod jak program propojit s centrálou přímo na stránkách výrobce - www.zavavov.cz . Opět docela jednoduché, první lokomotivy nastaveny a jezdí se. Začínám přemýšlet jak připojit výhybky. K tomuto účelu jsem si koupil Univerzální výhybkový dekodér WD10 / KUEHN 87010. Čtu spousty návodů jak výhybku nastavit, do nekonečna zkouším a pořád nic. Nepřehodí se a nepřehodí... Nakonec mně napadlo zkusit to v mobilní aplikaci. A ejhle výhybka bez problémů přehazuje. Problém je tedy v nastavení RocRailu. Vzhledem k tomu, že i výrobce centrály se na svých stránkách zatím ovládání výhybek přes RocRail nezabývá, ale plánuje zveřejnění, odkládám výhybky a začínám se věnovat signalizaci obsazení koleje. Ta je i na stránkách výrobce popsána.
Zatím studuji spousty článků o možnostech signalizace obsazení koleje, když mi dorazí jrdna objednaná lokomotiva. Je třeba hned testovat. Postavím lokomotivu na koleje a svítí signalizace zkratu, říkám ci co je? No nic lokomotiva dolů. Co se děje signalizace zkratu na centrále svítí stále. Po snad milionech pokusů o znovu zpuštění centrály rezignuji a píšu výrobci co by to mohlo být. Je vstřícný a okamžitě mi radí co mám dál zkoušet. Bohužel za chvíli to vzdá i on a rozhoduje, že mu mám centrálu poslat. Zatím tedy nouzově připojuji obyčejnou centrálu 55017 Piko SmartControl light. A jéje zase zkrat, takže to dělá lokomotiva. Kupodivu po odstranění lokomotivy zkrat mizí, ne jako u TCS a vše funguje normálně. Já zjišťuji, že prodejce mi omylem poslal lokomotivu v analogové verzi místo digitální! Reklamace je bezproblémů vyřízena a já mám správnou lokomotivu. Výrobce centrály mi sděluje, že zkrat způsobený analogovou lokomotivou "odpálil" nějaké součástky. Okamžitě si říkám, tak za to můžu já! Výrobce je ale natolik serózní, že sám od sebe říká, že za to nemůžu, že to měl mít alespoň v návodu, že se to může stát a opravu provádí zdarma. Aź časem se mi to nějak rozleželo a došlo mi, že to asi není dobře, tohle by přeci centrála měla ustát, stejně jak to ustála úplně obyčejná centrála PIKO! Přeci nebudu centrálu nustále posílat k opravě při nějaké větším zkratu! No nic, centrála je zpátky doma, vracím se k signalizaci obsazení kolejí. Vytahuji senzory a zpětné hlášení značky Lenz, která jsem kdysi hodně výhodně nakoupil a jsem z toho vedle. Vždyť to není kam na centrálu napojit, má jen jediný způsob propojení - XNET. Zase píšu dotaz výrobci jak můžu zpětnou vazbu připojit. Odpověď je jednoznačná, tato centrála dekodéry LENZ nepodporuje. Měl to v plánu, ale pak od toho upustil. Tak to je pro mně poslední kapka, přeci nebudu nakupovat další nové dekodéry. Zjišťuji, že u stejného prodejce kde jsem TCS koupil je v nabídce i centrála Digikeijs DR5000, která má velkou spoustu různých možností připojení, navíc má vlastní WIFI a hodně dalších vychytávek. Je přitom citelně levnější než TCS, že jsem si ji nevšiml tehdy když jsem TCS kupoval...
Tak TCS je prodáno a Digikejs je na cestě ke mně domů...
Digikeijs..
Už po rozbalení balíku to je úplně jiný dojem. Profesionání krabička. Po otevření vše jen utvrzuje profesionalitu. Ovšem první pohled na centrálu je pro mně velmi nepříjemný. Když vidím tu složitost, spousty různých sběrnic. Kdo to zprovozní? O sobě tedy dost pochybuji... Návod v češtině bohužel není, naštěstí se dá stáhnout z internetu. Stejně tak je nutné z internetu stáhnou software pro nastavení centrály (adresa je v původním manuálu). Český návod proti originálu má nespočetně více stránek, je viditelně udělaný nějakým zkušeným uživatelem a není to jen překlad originálu. Když postupuji přesně podle návodu, tak za chvíli si centrála rozumí s mým počítačem. Zvolil jsem připojení pomoci USB, jeví se mi jako nejjednodušší. Jinak je ještě volba LAN a Wifi. Nastavení lokomotiv v programu RocRail zůstalo, tak můžu testovat. Lokomotivy poslouchají na jedničku. Hurá tedy na ty výhybky co jsem u nich u TCS "pohořel". Zkouším, nic. Opět se nic neděje. zklamaný si v tento první den s centrálou Digikeijs dávám pauzu a pokračuji další den. Stále zklamaný z neúspěchu s výhybkami kliknu na její symbol a ... A výhybka se přestaví! Konečně radost je obrovská. Bohužel netrvala dlouho. Windows v počítači má aktualizaci a je potřeba restartovat. Po najetí veškerého software výhybky opět nefungují ať dělám co dělám. Jsem z toho totálně znechucený a výhybky opět odsouvám na později. Přecházím na signalizaci obsazení úseků.
Tak o tom zase v další části...